Informacje

KLICZEWO COME BACK. CO ZE SZKOŁĄ?

Wraca temat Szkoły Podstawowej w Kliczewie. Czy samorząd podejmie kolejną próbę likwidacji lub przekształcenia? Formalnie ma czas na pełną procedurę intencyjną do końca lutego.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji 27 grudnia kierownik wydziału Edukacji magistratu, Bożena Fijałkowska, przedłożyła radnym dwa warianty przekształcenia szkoły -reorganizacji i likwidacji. Magistrat chce poznać opinię radnych, bo sytuacja szkoły wciąż się pogarsza. Magistrat próbował już bezskutecznie likwidować placówkę, sprzeciwiają się temu rodzice.

– Dziś w szkole jest 33 dzieci – poinformowała Fijałkowska. W liczbie tej jest 3 dzieci 4-5-letnich, 5 dzieci 6-letnich, 10 dzieci klasy II i III, w klasach IV-VIII jest 15 dzieci. – Na drugi rok przewidujemy w szkole będzie ok. 25 dzieci – poinformowała Fijałkowska. Do oddziału przedszkolnego powinno przyjść 8 dzieci, ale przewiduje się przybycie tylko 3. Nie byłoby już klasy II (teraz nie ma jako I), a w samych oddziałach 0-III może być tylko 15 dzieci, o ile zerówkę zasili 8 dzieci. – Koszty utrzymania z roku na rok rosną – mówi urzędniczka.

Urząd skalkulował, że w przypadku pozostawienia placówki na poziomie 0-III, koszty wynagrodzenia nauczycieli wyniosłyby w klasach 0-3 – 256 379,85 zł, a z klas 4-8 należałoby przenieść nauczycieli do innych szkół (ich koszty to 213 856 zł). 75 218 zł to z kolei koszty pracowników administracji i obsługi, ci też musieliby zostać przeniesieni do innych placówek w gminie.

Przy likwidacji należałoby przenieść do innych placówek tylko 3 nauczycieli (nauczanie początkowe, polonista, matematyk, oszczędności wyniosłyby 896 943,9 zł).

Fijałkowska przygotowała te wyliczenia dla radnych i  stwierdziła, że urząd chciałby poznać ich opinię, by jak najszybciej móc rozpocząć którąkolwiek z zaproponowanych procedur. Należy najpierw podjąć uchwałę o zamiarze likwidacji lub przekształceniu szkoły, zorganizować spotkanie z rodzicami, podjąć rozmowy i decyzje o przeniesieniu nauczycieli do innych szkół.

Temat przedstawiono do przemyślenia, ale jak najszybciej.

AO

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Pani Burmistrz obiecała nam przed wyborami, że nigdy nie zlikwiduje szkoły w Kliczewie. Obiecała , że po sklepie w Kliczewie M. zrobi nam pomieszczenie dla naszych mieszkańców. Obiecała nam pracę w Żurominie w Strefie Specjalnej. Moja córka do dziś czeka. Sama boi się podjąć decyzji to przerzuca znowu na radnych. Radni brońcie nas. Panie Biesalski do roboty

  • Dlaczego Aneta Goliat nie przedstawia swojego stanowiska sama tylko wypowiada się pracownik urzędu? Czy Goliat ma takie samo zdanie czy jest za utrzymaniem szkoły w Kliczewie? Co to znaczy, że magistrat próbował już bezskutecznie likwidować placówkę? Czy chcieli to zrobić pracownicy urzędu miasta.