Wiadomości

MATURZYŚCI SIĘ NIE POPISALI – ZDAWALNOŚĆ W POWIECIE TO 56,20 %

W ubiegłym tygodniu tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów. Ze względu na pandemię matura odbyła się później niż zwykle. Czy nietypowa sytuacja miała wpływ na bardzo przeciętną zdawalność?
Najlepiej w powiecie (ale przeciętnie) matura poszła licealistom z żuromińskiego ,,ogólniaka”

Niemalże każda dziedzina naszego życia zmieniła się przez pandemię koronawirusa. Zwykłe zakupy w sklepie wyglądają inaczej, lekarze udzielają nam porad telefonicznie, system edukacji także został wywrócony. Czy to wszystko miało wpływ na tegoroczne wyniki matur? A może uczniowie zbyt mało czasu poświęcili na naukę? Z pewnością ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Przejdźmy więc do liczb, one mówią same za siebie. W tym roku do egzaminów przystąpiło 274 maturzystów z czterech szkół ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie naszego powiatu. Maturę zdało 154 uczniów. Stanowi to 56,20 % ogółu. Spośród nich egzamin będzie mogło poprawić 71 uczniów (niezaliczony jeden z obowiązkowych przedmiotów) . Aż 49 maturzystów będzie mogło przystąpić do egzaminu dopiero za rok.

Najwięcej uczniów egzamin maturalny pisało w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie. Było ich 108, maturę zdało 82 uczniów. Żuromiński ogólniak zawsze miał wysoką zdawalność, ale w tym roku jest ona przeciętna i wynosi 75,93 % (choć i tak jest najlepsza w powiecie). Spośród 26 uczniów, którzy nie zdali egzaminu 21 ma możliwość przystąpienia do poprawy we wrześniu. Drugą placówką z najlepszym wynikiem w naszym powiecie jest Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Orkana w Bieżuniu. Tu do matury przystąpiło 36 uczniów, z czego egzamin zdało 26 ( zdawalność 72,22%). Tylko jeden uczeń nie może przystąpić do poprawki we wrześniu, będzie mógł to zrobić dopiero za rok. Jeszcze mniej maturzystów mierzyło się z egzaminami w Zespole Szkół im. Batalionów Chłopskich w Zielonej. Maturę napisało tu 31 uczniów, ale zdało ją 19. Egzamin we wrześniu będzie mogło poprawić 6 uczniów (kolejnych 6 za rok), ogólnie zdawalność w placówce wyniosła 61,30%. Najgorsze wyniki osiągnęli maturzyści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie. Tylko 27 uczniów zdało egzamin dojrzałości (na 99 ogółem przystępujących). Zdawalność w placówce wyniosła zaledwie 27,27%. Matury nie zdało aż 72 uczniów, spośród których tylko 35 będzie mogło poprawić egzamin we wrześniu.

Zgodnie z danymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceów i techników, co stanowi 74 % wszystkich zdających. Egzamin z języka polskiego zdało 92 % absolwentów, z matematyki 79 % , z języka angielskiego 92 %.

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, w czerwcu 2020 roku, przystąpiło 259 272 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Absolwenci zdawali egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Kacper Czerwiński

   

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.