Wiadomości

POWIAT ŻUROMIŃSKI NA 11 MIEJSCU W POLSCE

W rankingu dochodów własnych nasz powiat znalazł się na 11 miejscu. W 2020 roku 232 powiaty poniosły duże straty w dochodach własnych. Powiat Żuromiński pomimo pandemii i ograniczeń w gospodarce zwiększył swoje dochody o 18,06%, co daje 11 miejsce w Polsce. Jest to najwyższe miejsce od początku powstania powiatów tj. od 1998 roku.

Wracamy do rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”, o którym pisaliśmy już na naszych łamach ponad miesiąc temu. Dotyczył on dochodów własnych samorządów (w 2020 roku), a konkretnie ich porównania w odniesieniu do 2019 roku.

Autorzy raportu chcieli zobaczyć w jakim stopniu pandemia koronawirusa wpłynęła na dochody samorządów. Wpływy samorządów zmniejszały się ze względu na pogarszającą się sytuację ekonomiczną mieszkańców i przedsiębiorstw. Jak wiadomo dużą część dochodu samorządów stanowią właśnie udziały w podatkach PIT i CIT.

Raport nie odzwierciedla dokładnych skutków ekonomicznych pandemii (autorzy nie mieli też takich ambicji), ale pokazuje rzeczywisty obraz dochodów.

W tym rankingu warto zwrócić uwagę jeszcze raz na powiat żuromiński. Ten samorząd, podobnie jak gmina Kuczbork zanotował wzrost dochodów własnych. Powiat żuromiński w zestawieniu opracowanym przez „Wspólnotę” znalazł się na 11 miejscu (na 314 powiatów w całej Polsce). Jak już pisaliśmy nasz powiat w porównaniu do 2019 roku zaliczył zdecydowany wzrost dochodów własnych (aż o 18,06%). Czy to oznacza, że pandemia ekonomicznie ominęła nasz region? Nie, ponieważ na dochody własne samorządów składa się wiele innych czynników. Są wśród nich między innymi te wynikające z normalnej działalności np. opłaty komunikacyjne, opłaty za wydanie prawa jazdy. Spory wpływ ma na to również racjonalna gospodarka mieniem. Dla przykładu w 2020 roku powiat zarobił na najmie i dzierżawie ponad 229 tysięcy złotych, do tego dochodzą także choćby opłaty za zajęcie pasa drogowego, które przyniosły 240 tysięcy dochodu. Do dochodów własnych zaliczane są też wpływy od przedsiębiorstw prywatnych. Takich środków zarząd powiatu pozyskał w poprzednim roku ponad 220 tysięcy złotych. Kasę powiatu zasiliło również 160 tysięcy złotych, które przekazały samorządy gminne na inwestycje drogowe. Co najważniejsze, ogromnym zastrzykiem gotówki była darowizna od Polenergii przekazana na budowę basenu (ponad 2,8 mln złotych).

– Tych pieniędzy nikt nam w koszyku nie przyniósł, musieliśmy włożyć wiele pracy, żeby je pozyskać, ale jak widać było warto- wyjaśnia wicestarosta Ireneusz Rejmus.

Istotnym zastrzykiem gotówki było też skorzystanie z tarczy antykryzysowej w ubiegłym roku. Powiat żuromiński jako jeden z pierwszych samorządów skorzystał z możliwości okresowego zwolnienia z opłacania składek ZUS.

– Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędziliśmy ponad pół miliona złotych- mówi starosta Jerzy Rzymowski. – Obecnie lokaty bankowe są bardzo nisko oprocentowane, jednakże jesteśmy w dobrej sytuacji finansowej i dysponujemy sporymi środkami, które lokujemy na oprocentowanych rachunkach, to też są dochody własne, w tym roku z odsetek uzyskamy około 35 tysięcy złotych- dodaje starosta.

Jak widać, pomimo pandemii władzom naszego powiatu udało się zadbać o solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność finansową.

Kacper Czerwiński

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Żadna zasługa tych dwóch bez opłaty za wydanie praw jazdy kierowca nie dostał by go. Racjonalna gospodarka mieniem czyli dokładnie czym? Siedzą jak ciecie i pilnuje pieniędzy na koncie zamiast zainwestować w je w infrastrukturę. Cieszą się, że mają kasę, która z miesiąca na miesiąc traci silę nabywczą.

  • Śmieszny ranking. Statystyką można żąglować wybierając odpowiednie dane. Procentowy wzrost dochodów powiatu to darowizna od Polenergii przekazana na budowę basenu (ponad 2,8 mln złotych). Jednorazowy wzrost przychodów. Czy to zasługa władz powiatu ? Proszę o informację za rok. Jaki będzie spadek dochodów w 2021 r. w porównaniu do 2020 ???