Wiadomości

SOŁECTWA ZE WSPARCIEM MAZOWSZA

Nowe place zabaw i miejsca rekreacji, oświetlenie uliczne, chodniki, przystanki autobusowe, ale także zakup sprzętu strażackiego czy remonty świetlic wiejskich – aż 1172 sołeckie projekty otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza. Wszystko w ramach autorskiego projektu samorządu województwa „Mazowsze dla sołectw 2022”. Na ten cel sejmik przeznaczył blisko 11,6 mln zł.

„Mazowsze dla sołectw 2022” to autorski program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego, który od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mazowieckich gmin. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik w tym roku wsparcie trafi do 237 gmin na realizację 1172 projektów w sołectwach na całym Mazowszu. – Ogromną zaletą tego przedsięwzięcia jest fakt, że inwestycje, które mają powstać są typowane przez mieszkańców danych miejscowości. W ten sposób mamy pewność, że są naprawdę potrzebne. To również świetny przykład dobrej współpracy samorządów i mieszkańców.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku w ramach „Mazowsza dla sołectw 2022” gminy mogły się ubiegać o wsparcie do 10 tys. zł na inwestycje realizowane w poszczególnych sołectwach, m.in. rewitalizację skwerów, instalację paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. W rezultacie wsparcie o łącznej wartości blisko 11,6 mln zł otrzymają aż 1172 projekty.

Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego podkreśla, że samorząd województwa dba o rozwój każdej nawet najmniejszej miejscowości. – Wspieramy mieszkańców w realizacji ich pomysłów. Chcemy w ten sposób pomóc im stworzyć przyjazną przestrzeń, w której będą się nie tylko czuć komfortowo, ale też do której będą chcieli wracać. W tym roku sołectwa będą budować lub doposażać place zbaw, montować oświetlenie uliczne i przystanki autobusowe, budować chodniki, a także kupować sprzęt strażacki i wyposażenie świetlic wiejskich. Liczba wspartych projektów zależała od wielkości gminy. W przypadku gmin, w których jest mniej niż 25 sołectw – samorządy mogły złożyć maksymalnie 5 wniosków, natomiast tam, gdzie sołectw jest więcej niż 53 – gminy mogły złożyć nawet 20 wniosków. W ramach tegorocznej edycji programu „Mazowsze dla sołectw 2022” wpłynęły w sumie 1202 wnioski, z których 1172 otrzyma wsparcie.

Beneficjenci z powiatu żuromińskiego:

Gmina Bieżuń: Zagospodarowanie terenu na funkcję rekreacyjną w sołectwie Karniszyn – 10 000,00 zł

Gmina Kuczbork-Osada: Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w sołectwie Kuczbork-Osada Kuczbork-Osada -10 000,00 zł

Gmina Lutocin: Zagospodarowanie terenu wokół świetlicy wiejskiej w miejscowości Szoniec – 10 000,00 zł

Gmina Żuromin:

Modernizacja oświetlenia ulicznego w miejscowości Sadowo – 10 000,00 zł
Modernizacja oświetlenia ulicznego w miejscowości Wólka Kliczewska – 10 000,00 zł
Modernizacja oświetlenia ulicznego w miejscowości Cierpigórz – 10 000,00 zł
Zagospodarowanie terenu w sołectwie Rozwozin – 10 000,00 zł
Zagospodarowanie terenu w sołectwie Wiadrowo – 10 000,00 zł

oprac. KC

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Stawiszyn-Łaziska, czyżby już kolejny raz został pominięty, zniszczone drogi i nic więcej, takie jest życie niestety 🙁