Wiadomości

SYTUACJA WRACA DO NORMY?

Wydaje się, że sytuacja związana epidemią ptasiej grypy w naszym powiecie oraz w regionie jest już opanowana. Być może jeszcze w tym tygodniu wojewoda uchyli rozporządzenia.

Od kilku tygodniu na terenie powiatu żuromińskiego nie wykryto nowych ognisk ptasiej grypy. – W ostatnich dwóch tygodniach nie odnotowano żadnych nowym ognisk grypy ptaków na terenie powiatu żuromińskiego- potwierdza to Powiatowy Lekarz Weterynarii Anna Zawadzka, która funkcję objęła 1 lipca, jednak od samego początku epidemii wspomagała działania na naszym terenie.

Podobna sytuacja występuje też w okolicznych powiatach. Na naszych łamach wielokrotnie pisaliśmy o epidemii ptasiej grypy, która wykluczyła blisko 90% standardowej produkcji.

Jak informuje w rozmowie z naszą redakcją Powiatowa Lekarz Weterynarii, obecnie hodowcy mogą wznowić produkcję drobiu za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii w drodze decyzji administracyjnej.

– W najbliższym dniach spodziewamy się jednak wejścia w życie Rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego uchylającego rozporządzenie uznającego powiat żuromiński za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)- dodaje Anna Zawadzka.

W ciągu najbliższych dni sytuacja powinna więc wracać do normy.

Kacper Czerwiński

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.