Wiadomości

SZCZEPIONKA NA GRYPĘ- TOWAR DEFICYTOWY

Lekarze apelują, żeby jak najwięcej osób zaszczepiło się w tym roku przeciw grypie. Niestety szczepionki to towar deficytowy. Samorząd powiatu, chce realizować program skierowany do seniorów, ale nie wiadomo, kiedy je dostanie.
fot. Pixabay

Samorząd powiatu wyłonił wykonawcę, który zajmie się realizacją powiatowego programu grypowego, jaki ma ruszyć niebawem. Pytanie, czy będą dostępne szczepionki?

W tym roku ruszy kolejna edycja powiatowego programu przeciw grypie dla mieszkańców powyżej 55 roku życia. Jak już pisaliśmy, program znacznie podniósł wyszczepialność wśród społeczeństwa powiatu i cieszył się sporym zainteresowaniem grupy mieszkańców, do której był skierowany. Koszt całego programu wynosi 56.980 zł. Realizacja przewidziana jest na 2 lata. Powiatowy program skierowany jest do mieszkańców w wieku 55 lat i więcej. Na podstawie danych meldunkowych na dzień 30 czerwca 2019r. populacja ta liczyła 12.453 osoby. Program zakłada, że zaszczepione osoby będą kontynuowały szczepienia w kolejnych latach, a dochodzić do nich będą kolejne roczniki 55-latków.

W przestrzeni publicznej pojawiły się jednak niepokojące informacje o braku dostępności szczepionek. Ci, którzy są zainteresowani już dopytują o nie w aptekach, u swoich lekarzy. Powiatowy program ma realizować szpital. Wstępnie jednak dyrektor Zbigniew Białczak sygnalizował, że może być problem z pozyskaniem szczepionek.

Jak nam powiedział w miniony poniedziałek wicestarosta Ireneusz Rejmus obawy okazały się słuszne. W tym roku na realizację programu powiat przeznaczył ponad 28 tysięcy złotych. Za te pieniądze ma zostać zakupionych około 650-700 szczepionek. Żuromiński szpital, który jest wykonawcą programu złożył zamówienie na 1500 szczepionek. Dyrektor placówki chce zapewnić dostęp do nich zarówno personelowi, jak i pozostałym mieszkańcom. Niestety nie wiadomo, kiedy one dotrą do placówki. W ubiegłych latach takich problemów nie było. Z uwagi na epidemię koronawirusa na świecie zainteresowanie szczepionkami jest ogromne. Lekarze z całego globu rekomendują pacjentom szczepienia. Sytuacja z ich dostępnością jest wręcz fatalna. Farmaceuci, z którymi rozmawialiśmy potwierdzają, że szczepionki to towar deficytowy. Dostawy, które docierają do aptek są o wiele mniejsze niż w poprzednim roku. W wielu z nich powstały listy pacjentów zainteresowanych szczepionkami. Na razie wszyscy czekają.

AO, KC

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.