Wiadomości

W NASZYM POWIECIE STANIE 55 NOWYCH WIATRAKÓW

Na terenie gmin Żuromin i Kuczbork powstanie 55 nowych turbin wiatrowych. Budowę rozpoczyna Polenergia S.A. To największa niezależna, polska grupa energetyczna inwestująca w odnawialne źródła energii. Kontroluje ją Dominika Kulczyk.

Rozpoczyna się budowa nowych turbin wiatrowych na terenie naszego powiatu. 55 nowych wiatraków stanie na terenie gmin Żuromin i Kuczbork. Jak czytamy w nadesłanym do naszej redakcji komunikacie, Polenergia S.A. pozyskała finansowanie bankowe w wysokości 480 mln złotych na realizację Farmy Wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW. Składać się ona będzie z 55 turbin wiatrowych typu V110-2,2 o łącznej mocy 121 MW. Realizacja projektu potrwa dwa lata, a pierwszy prąd popłynie do obiorców w połowie 2022 roku. Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia inwestycji będzie Vestas – Poland Sp. z o.o. Wykonawcą kompleksowych robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacją istniejących dróg, budową dróg serwisowych oraz platform montażowych jest konsorcjum utworzone przez PBDI S.A. oraz ERBUD S.A. Za realizację prac montażowo – elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla stacji abonenckiej 30/110 kV wraz z siecią kablową SN, WN i siecią światłowodową odpowiada konsorcjum, w skład którego wchodzą ELECTRUM sp. z o.o. oraz P.U. JAREX sp. z o.o.

Inwestycja z pewnością cieszy włodarzy gmin Kuczbork i Żuromin. Kiedy bowiem już nowe wiatraki zaczną produkować prąd, wraz z nim do samorządowych kas popłyną dodatkowe dochody, co z pewnością bardzo się przyda.

Kacper Czerwiński

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.