Wiadomości

WIATRAKI NIE ZNISZCZĄ OTACZAJĄCEJ PRZYRODY

Czy nowe wiatraki mogą mieć niekorzystny wpływa na otaczające nas środowisko? Nowa inwestycja została poprzedzona specjalnymi obserwacjami, które to wykluczają. Co mówią przedstawiciele inwestora?
Zdjęcie turbin wiatrowych z FW Mycielin, identyczne powstaną właśnie w FW Dębsk

Jak już pisaliśmy na łamach „Kuriera” na terenie gmin Kuczbork i Żuromin wkrótce ruszy budowa nowej farmy wiatrowej. Inwestorem jest Polenergia S.A. kontrolowana przez miliarderkę Dominikę Kulczyk. Na naszym terenie powstanie 55 nowych turbin wiatrowych. Ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiły się komentarze o rzekomej szkodliwości inwestycji na środowisko. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Polenergią. Jak powiedział nam przedstawiciel spółki, nie dziwi się zaniepokojeniem mieszkańców, ponieważ zdarzały się przypadki, że działalność firm z tej branży nadszarpnęła opinię wszystkich. Polenergia do ochrony środowiska podchodzi bardzo poważnie.

„Pragnę jednak uspokoić, że w przypadku tej i innych tego typu zielonych inwestycji Polenergii, wszystko co robimy jest kontrolowane przez przyrodnika. Dzięki temu mamy pewność, że prace prowadzone są zgodne z postanowieniami decyzji środowiskowej oraz zgodnie z dobrą branżową praktyką. Ponieważ ostatni monitoring przyrodniczy dla FW Dębsk przeprowadzono w 2009 roku, to na nasz wniosek w 2019 roku przeprowadzono dodatkowe badanie, które miało na celu weryfikację, czy poprzednie wyniki pozostają cały czas aktualne i czy nie pojawiły się zmiany w zagospodarowaniu terenu, które mogłyby wpłynąć na atrakcyjność terenów dla ptaków i nietoperzy. Wyniki ubiegłorocznych obserwacji potwierdziły wnioski z monitoringu przeprowadzonego 11 lat temu. Inwestycja jest położona poza obszarami Natura 2000 lub innymi obszarami ścisłej ochrony. Mieści się też z dala od dużych, gęstych terenów leśnych, terenów podmokłych i obszarów uznanych za cennych naukowo i tym samym nie będzie miała negatywnego wpływu na ptaki. Nie spowoduje też przesiedleń ani utraty środków do życia i jest w pełni zgodna z lokalnymi planami zagospodarowania terenu”- czytamy w piśmie.

KC

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.