
Projekt napisały gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich „Goliatki”, które zaprosiły do współpracy uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej, uczniów Niepublicznej Szkoły „Logosensuś” oraz Szkoły Podstawowej w Syberii. Impreza miała charakter apolityczny, a jej celem było to, by sprawić radość dzieciom, by pokazać, że dzieci z niepełnosprawnością także mogą być dobrymi przyjaciółmi i kolegami, że można z nimi fajnie spędzać czas.
Spotkanie rozpoczęła prelekcja. Prowadziła ją Joanna Wlizło, animator, edukator, oligofrenopedagog, od ponad 25 lat pracująca z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi. Mówiła podczas niej o niepełnosprawności intelektualnej w społecznym zwierciadle. Adresatem pogadanki byli rodzice dzieci niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych, a jej celem było podniesienie świadomości, gdzie można szukać pomocy i wsparcia pokazanie, że niepełnosprawność nie musi być taka straszna, jak się wszystkim wydaje. Podniesienie świadomości wpłynie na poprawę na rynku pracy, ponieważ ci rodzice będą wiedzieć, gdzie mogą się zgłosić po pomoc/opiekę na czas załatwienia swoich spraw, co wiąże się ze wzrostem popytu na usługę opieki nad osobami chorymi.
Na wszystkich uczestników projektu czekało sporo atrakcji. Dzieci uczyły się indiańskiej piosenki pod okiem miłośnika indiańskiej kultury Piotra Wlizły z Tatanki Art, grały też na instrumentach. Zaproszeni leśnicy opowiedzieli dzieciom o zwierzętach leśnych i ich zwyczajach, a na koniec dali dzieciom pamiątki ze spotkania. Jako że pogoda tego dnia dopisała, odbył się pokaz baniek mydlanych. Przygotowano poczęstunek, o który zadbały zaprzyjaźnione z Goliatkami Panie z KGW Sroczki z Serok i członkinie Stowarzyszenia Start. Dzieci mogły posilić się kiełbaską z grilla, były też upieczone przez gospodynie pyszne domowe ciasta, słodkie bułki. Nie zabrakło lodów, a nawet pysznej grochówki.
Atrakcją była wizyta strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Żurominie. Strażacy w ramach prewencji społecznej oraz propagując akcję „Bezpieczne wakacje” spotkali się z dziećmi. Przeprowadzili pogadankę dotyczącą bezpiecznego zachowania w domu i nad wodą. Ponadto ratownicy zaprezentowali wyposażenie indywidualne strażaka, sprzęt będący na wyposażeniu pojazdów ratowniczo-gaśniczych oraz sprzęt do ratownictwa wodnego. Zaprezentowano również na rzece Wkrze praktyczne wykorzystanie łodzi ratowniczej do działań wykonując pokaz technik pływania oraz podejmowania osoby poszkodowanej z wody. Dzieciaki mogły skorzystać z okazji i wsiąść do samochodu strażackiego, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Nie zabrakło też pamiątek ze spotkania. Dzieci dostały upominki, m.in. kubek i słodycze. Paczkę dostał każdy uczestnik projektu, a opiekunki notesy.
Na koniec wszyscy zaangażowani w przygotowanie wspaniałego przedsięwzięcia łączącego świat pełnosprawnych i niepełnosprawnych otrzymali specjalne podziękowania, m.in. przedstawiciele leśnictwa, starostwa, ZNP, Tatanki Art. i Osady Tulette. Podziękowania otrzymali też sami uczestnicy projektu, przedstawiciele ZSS, Logosensisia i SP w Syberii.
Na pewno nie było to ostatnie takie wydarzenie. Pokazało jednak, że ważna jest integracja i wspólne spędzanie czasu.
Projekt dofinansowany został ze środków Fundacji Funduszu Współpracy i Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii społecznej (FFW MOWES).
AO







Dodaj komentarz