Region

ŻNIWA W SIERPECKIM SKANSENIE

Żniwa były najważniejszym momentem w życiu dawnych społeczności wiejskich. Pracującym towarzyszył śpiew i gwar. Takie też były tegoroczne „Żniwa w skansenie”
FOT.MWM SIERPC

Impreza odbyła się 7 sierpnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji. W programie znalazły się prezentacje zajęć chłopskich, warsztaty dla najmłodszych, widowisko obrzędowe, a także kiermasz pieczywa i produktów regionalnych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 8250 osób.

Przez cały dzień na muzealnych polach odbywały się pokazy koszenia zbóż kosą i żniwiarką konną, podbierania sierpem i stygowania. Przed jedną z chałup powstawał zaś wieniec dożynkowy będący podziękowaniem za udane żniwa. W pracach tych uczestniczyli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy w strojach parobków. Turyści mogli przyjrzeć się jak wyglądała młocka na napędzanej pasem transmisyjnym młockarni Warmiance. Wielu z nich ochoczo zakasało rękawy, przyłączając się do żeńców. Jeden z najważniejszych punktów programu „Żniw w skansenie” stanowiło widowisko obrzędowe w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa koło Łowicza odbywające się na terenie skansenowskiej wsi. Wykonawcy zaprezentowali najważniejsze obyczaje i obrzędy żniwne – od wyjścia w pole, przez przyśpiewki wykonywane podczas pracy, posiłek na polu, po zakończenie roboty i tańce na podwórzu. W stodole młynarza dzieci poznawały proces tradycyjnej obróbki zbóż. Mogły popracować cepami, odwiać ziarno we wialni i zmielić je w żarnach. Wzięły udział w warsztatach wykonywania ozdób ze słomy i bibuły oraz masek demonów polnych. Przyglądały się też jak gospodyni szyła ze słomy beczkę. Kowal prezentował natomiast tajniki swojego rzemiosła.

Miłośników folkloru już teraz mogą zaplanować kolejną wizytę w Sierpcu. 27 sierpnia odbędzie się Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnościami, a już 4 września Wykopki w skansenie.

oprac. KC

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.