Podczas ostatniego posiedzenia (1 czerwca) komisji budżetu Rady Miejskiej w Bieżuniu samorządowcy poruszyli kwestie związane z finansami gminy. Chodziło przede wszystkim o wpływ pandemii koronawirusa na przychody i wydatki miasta. Skarbnik gminy Renata Wiśniewska przedstawiła radnym sprawozdanie z wykonania budżetu za I kwartał bieżącego roku. Informacje w nim zawarte są bardzo optymistyczne. Należy jednak pamiętać, że dopiero w marcu weszły w życie restrykcje, które w znacznym stopniu „zablokowały” gospodarkę, co za tym idzie pozbawiły samorządy części dochodów. Podobnie było również w Bieżuniu, o czym pisaliśmy już na łamach „Kuriera”. O wpływy do budżetu dopytywał radny Krzysztof Jabłoński.
– Z tego co mamy podane, to wychodzi na to, że 29,36 % podatków za I kwartał już wpłynęło- powiedział radny.
– Trudno to powiedzieć, czy za I kwartał, mieszkańcy różnie wpłacają, za cały rok z góry, za pół roku, podatki najlepiej rozliczać w stosunku rocznym- odpowiedziała skarbnik Renata Wiśniewska.
W toku dalszej dyskusji poruszono również wpływy, a właściwie ich spadek w należnej części podatku dochodowego PIT. Radny Jabłoński pytał, czy Miasto i Gmina Bieżuń dużo na tym straciły.
– Analogicznie do roku ubiegłego uzyskaliśmy 40 % mniej wpływów za marzec i 56% wpływów mniej za kwiecień, to praktycznie prawie pół miliona złotych- odpowiedział burmistrz Andrzej Szymański. – To jest dla nas definitywnie strata, poważny uszczerbek w budżecie- dodał.
Na razie władze państwowe nie przygotowały specjalnego programu, który miałby pomóc samorządom, zwrócił na to uwagę również burmistrz Bieżunia.
– W sytuacji, w której ogłasza się poszczególne tarcze, dobrze by było, żeby samorząd znalazł się w orbicie zainteresowania władzy- powiedział Szymański.
– To co mieliśmy realizować, zostało nam trochę przyblokowane (…) Myślę, że odmrażanie gospodarki będzie miało pozytywny wpływ na nasze finanse- stwierdził burmistrz.
Umarzać podatki, czy nie?
Radni wspólnie z burmistrzem i skarbnik zastanawiali się, czy jako samorząd powinni przygotować specjalny pakiet wspomagający przedsiębiorców. Rozmawiali o tym, ile firm zawiesiło swoją działalność oraz jak wiele podań o umorzenie podatków wpłynęło do magistratu. Jak się okazuje, tylko 4 firmy w czasie pandemii zgłosiły zawieszenie działalności. Przewodniczący komisji Ryszard Łubiński stwierdził, że chodzi tu zapewne o zakłady fryzjerskie, jednak burmistrz szybko wyprowadził go z błędu, bo żaden z zakładów fryzjerskich zarejestrowanych na ternie gminy Bieżuń tego nie zrobił.
Dotychczas tylko 3 podmioty wystąpiły o umorzenie podatku. – W okresie pandemii wpłynęły trzy podania o umorzenie podatku od osób fizycznych, z tym, że 2 osoby zapłaciły już ten podatek, tylko jedna osoba nie zapłaciła dwóch rat podatku na łączną kwotę 7 645 zł.- poinformowała skarbnik.
Jak wyjaśnił burmistrz Andrzej Szymański właśnie w tym ostatnim przypadku postanowił przychylić się do umorzenia płatności. – Są sytuacje, w których bardzo uzasadnione wnioski o umorzenie podatku będą realizowane- powiedział. – W tym przypadku przedsiębiorca stracił z dnia na dzień możliwość zarobkowania- dodał burmistrz.
Uczciwość i życzliwość
Podczas komisji burmistrz zwrócił uwagę na to, że każdy wniosek o umorzenie podatku będzie traktował indywidualnie, bo nie każda firma utraciła dochody i możliwość zarobkowania. – Społeczeństwo mamy nieco nastawione na wykorzystywanie sytuacji- stwierdził. Odniósł się do sytuacji zakupów środków ochrony osobistej, kiedy to na początku pandemii ceny maseczek, rękawiczek czy płynów poszybowały w górę. – Brakuje nam w społeczeństwie dwóch cech, życzliwości i uczciwości, jak najbardziej w obecnych czasach się to potwierdza – zauważył. W zasadzie trudno się z tym nie zgodzić, co przyznali także radni.
Kacper Czerwiński
Dodaj komentarz